شیر گاز ballest چیست؟

شیر گاز ballest چیست؟

 • شیر گاز ballest چیست؟

  incrediblyespecially شیر gas ballast هنگام پمپاژ هوا (یا گاز) اتمسفر در یک سیستم خلاء، هر چقدر هم که “خالص” به نظر برسد، همیشه حاوی مقداری بخار خواهد بود. در طی فرآیند فشرده سازی در پمپ، این بخار متراکم می شود. عدم حذف آن باعث ایجاد آلودگی می شود که از دستیابی پمپ به فشار خلاء…


 • وکیوم چیست ؟

  وکیوم چیست ؟

  وکیوم چیست ؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد. وکیوم به معنی تخلیه رطوبت و هوای داخل سیستم برودتی و ایجاد خلاء برای تزریق گاز مبرد است. هرچه عمل وکیوم کردن بهتر انجام شود میزان سردکنندگی افزایش یافته و همچنین کمپرسور مدت زمان کمتری کار میکند و در مصرف انرژی صرفه جویی…


 • کندانسور افقی چیست؟

  کندانسور افقی چیست؟

  کندانسور افقی نوعی دستگاه حرارتی برودتی جهت خنک سازی سیالات می‌باشد که ساختار این نوع کندانسور به صورت کرسی افقی طراحی می‌شود. به گزارش ایسنا، کندانسور تخت هوا خنک دارای راندمان تبادل حرارت بسیار بالایی است زیرا کویل آن بطور کاملا منحصر بفرد و مهندسی ساخته می‌گردد. نحوه ساخت کندانسور به شکل افقی سبب شده…


incrediblyespecially

شیر gas ballast

هنگام پمپاژ هوا (یا گاز) اتمسفر در یک سیستم خلاء، هر چقدر هم که “خالص” به نظر برسد، همیشه حاوی مقداری بخار خواهد بود.

در طی فرآیند فشرده سازی در پمپ، این بخار متراکم می شود. عدم حذف آن باعث ایجاد آلودگی می شود که از دستیابی پمپ به فشار خلاء بهینه خود جلوگیری می کند. همچنین، میعانات گازی می تواند وارد مکانیسم پمپ شود، به عنوان مثال روغن موجود در پمپ های دوار مهر و موم شده روغن، جایی که به عنوان یک آلاینده، می تواند اثر مضری داشته باشد.

به عبارت ساده، یک شیر بالاست گازی که در سیستم تعبیه شده است، جریان هوا را به قسمت نهایی چرخه تراکم اجازه می دهد و اجازه می دهد تا بخار بدون تراکم یا تأثیر بر عملکرد کلی پمپ خارج شود.

 

تئوری بالاست گاز چیست؟

در حالی که تئوری بالاست گاز ساده است، منطق پشت استفاده از آن در پمپ های خلاء هنوز هم گاهی در سردرگمی و اطلاعات نادرست پوشیده شده است. در نتیجه، موضوع غالباً باطنی تلقی می شود.


بنابراین، برای درک بهتر بالاست گازی، اجازه دهید کمی در مورد تاریخچه آن و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم.


تاریخچه و عملیات

در ابتدا توسط Wolfgang Gaede در سال 1935 ساخته شد، بالاست گاز افزودنی قابل توجهی برای پمپ های خلاء مکانیکی و روغنی بود .

هنگامی که در پمپ های مکانیکی وکیوم روغنی استفاده می شود، بالاست گاز اجازه پمپاژ بخارات را بدون متراکم شدن آنها می دهد و در نتیجه روغن آب بندی پمپ را آلوده می کند. با کاهش هرگونه تراکم احتمالی در روغن آب بندی، پمپ می تواند تقریباً با مشخصات کامل به وظیفه بخار خود برسد. اگرچه جریان بالاست بر فشار نهایی پمپ تأثیر می گذارد.

 

منحنی سرعت ادواردز E2M28

منحنی سرعت ادواردز E2M28: 1. بدون بالاست 2. با بالاست

 

مونتاژ بالاست گاز

مونتاژ بالاست گاز. منبع: ادواردز

 

در عمل خلاء، جریان گاز تخلیه شده از محفظه خلاء اغلب حاوی بخار آب، بخار حلال و/یا سایر آلاینده های ناخواسته است.

این آلاینده‌ها به این دلیل به وجود می‌آیند که آنها (تحت فشار خلاء) از فاز مایع به گاز تبدیل شده‌اند و سپس (i) به پمپ برمی‌گردند، جایی که از یک گاز به یک آلاینده مایع درون روغن پمپ «تبدیل» می‌شوند، یا (2) هنگام استفاده از بالاست که از خود پمپ خارج می شود، بدون آلودگی.

 

 

به زبان ساده، بالاست گازی زمانی است که با وارد کردن جریان گاز بالاست، عناصر قابل تراکم هوا یا گازی که در حال پمپاژ هستند، قبل از اینکه متراکم شود، سیستم را آلوده کند و یا روغن آب بندی را آلوده کند، از پمپ خارج شوند.

به عنوان مثال: اگر پمپ گازی را “کار کند” که به طور طبیعی در پمپ متراکم می شود، مکانیزم بالاست گاز قبل از اینکه بخار فرصت متراکم شدن پیدا کند، دریچه اگزوز را باز می کند. نتیجه این است که این بخار قابل چگالش (به جو) تخلیه می شود.

 

How gas ballast works

منبع: ادواردز

 

پمپی که در معرض بخار متراکم قرار گرفته است را می توان با استفاده از بالاست گاز “تمیز کرد”.

برای انجام این کار، درگاه ورودی پمپ باید بسته شود و به پمپ اجازه داده شود تا با شیر بالاست گاز در موقعیت باز کار کند. به مدت چند ساعت یا یک شب به پاکسازی ادامه دهید (بسته به اندازه سیستم و درجه آلودگی).

با این حال، اگر پمپ در حال سیگار کشیدن است یا مه قابل مشاهده در مقادیر زیاد ساطع می کند، می توانید به اتاقی پر از «مه روغن» بازگردید. تهویه هوا در هود استخراج یا استفاده از فیلترهای مه اگزوز به رفع این مشکل کمک می کند. استفاده از کیت برگشت روغن گاز بالاست این مشکل را حل می کند.

لازم به یادآوری است که با خروج گازها و بخارات پمپ شده از سیستم، می توانند وارد محیط کار شوند. این بدان معناست که بسته به محتوا و/یا غلظت آنها ممکن است خطری ایجاد کنند.

بالاست گازی که با پمپ های چرخشی مهر و موم شده با روغن و پمپ های اسکرول خشک همراه است، اغلب در خشک کردن انجمادی، تبخیر چرخشی، تقطیر و خشک کردن ژل استفاده می شود.

ویدئوی زیر عملکرد پمپ‌های خلاء پره‌ای دوار با بالاست گاز را نشان می‌دهد:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *